Nursery and kindergarden Korálky

SUMMER NURSERY / Korálky - modern Czech-English place for kids

Korálky Nursery and Kindergarten is located in Prague 13 on the ground floor of the Coral Office Park, building D.

We accept children between the age of 1 and 6 years – the registration is currently open!


We are not just a place where we look after your children, but we are a professional and loving team focused on supporting and developing your child’s mind and physical dexterity using the Montessori educational approach. We offer a rich program full of activities.

Our renovated premises, offering safe and quiet environment maintained by our experienced team of amazing caregivers, are adapted to the needs of the smallest, from 1 to 6 years. The classrooms are equipped to provide perfect conditions for children to explore, discover and become happy and confident people.

Summer Nursery JUNE 1st – AUGUST 31st, 2021

Summer nursery is a form of  day camp and is for all children from 1 year to 6 years old who visit other facilities during the year! Children are offered a complete childcare service with an addition of thematic programmes divided into individual weeks.
The first part of the period will be theme Trip around the world, and the second part of the period will be focusing on the theme of Indian Summer.
Registration takes place in the same way – by filling in the application form and bringing a confirmation from the doctor that the child have been fully vaccinated.

Plan for education and care

The program is focused on child’s adaptation in the environment of the children’s community, on the mastery of self-care, language development, as well as development of fine and gross motor skills.

In our Montessori nursery, we offer amazing equipment for children between the age of 1 and 6 years. Your children will find a rich program full of activities, which will not only entertain them, but will help them learn and grow. We are convinced that your children will look forward to spend their time in our nursery.

The whole program is in Czech-English.

What Korálky offers to you and your children:

• experienced team of professional caregivers who are adequately educated in the field,
• respectful and individual approach,
• bilingual Czech-English environment,
• all-round development of each child’s potential,
• classrooms equipped following the Montessori approach, educational aids adapted to the child’s age,
• the maximum amount of children per 2 caregivers is 12, of which one is English speaking.

If you are still not sure whether Korálky is the right choice, we invite you to come for a personal tour of the nursery. We would be happy to show you our premises and answer your questions.

Visiting days can be arranged by phone at the telephone number: 730 187 484, or email: koralky@jesleskolky.cz

The structure and capacity of our facility

Our facility has 2 classrooms. One with a capacity of 24 children is designed as a children’s group for our employees or employees of partner companies and thanks to the subsidies from the EU, we offer discounted tuition fees.

The second classroom has a capacity of 10 children and is operated as a nursery for the public.
There is a possibility to attend the nursery for half a day or whole day and you can choose to attend Korálky 2, 3, or 4 times a week. Everything depends on your needs and personal agreement.

YOU CAN REGISTER ANYTIME DURING THE YEAR until our capacity is filled.

The opening hours and daily schedule

The opening hours are 8:00 – 17:00 during business days.
• 8:00-9:00 / children’s arrival to school, free play
• 9:00-9:30 / 1. activity of the day – music and physical education – English
• 9:30-10:00 / hygiene, morning snack
• 10:00-10:30 / 2. activity of the day – arts and crafts – English
• 10:30-11:30 / time spent outside, walk
• 11:30-12:00 / hygiene, lunch
• 12:00-12:30 / time to go home, getting ready for nap time
• 12:30-14:30 / nap time
• 14:30-15:00 / hygiene, afternoon snack
• 15:30-16:00 / 3. activity of the day – games in English
• 16:00-17:00 / free play, time to go home
Visit our Facebook page or make an appointment to come and see for yourselves!

Price list here.

The meals

The meals are provided by the company Ekolandia. Their goal is to create meals that are not only healthy, but also tasty and children can enjoy them. They cook using fresh ingredients and without adding any flavourings. During childhood, our immune system is being formed, which is crucial for fighting diseases and allergies during our lives. We are happy that we are able to provide ideal nutrition for our children’s health.

EU Support

Our nursery is co-financed by the European Social Fund through the OP Employment. The aim of our project of Korálky Nursery and Kindergarten is to support parents of young children in their participation in the labour market.

Korálky Nursery and Kindergarden (reg. number CZ.03.1.51/0.0/0.0/18_133/0014369): opened on 14. 9. 2020

Where you can find us

Coral Office Park
building D
Bucharova 1314/8
Praha 13

Contact person

Jana Faltýnková
koralky@jesleskolky.cz
730 187 484

They take care of your children

Jana Faltýnková - director and nurse
Gabriela Králíčková - nurse
Práce s dětmi mě bavila od malička. Vychovala jsem dvě děti a mám šest vnoučat, takže velké zkušenosti s výchovou dětí mám i z osobního života. Jsem mimo jiné profesionální chůva. V předešlé době jsem hlídala soukromě děti ve věku od 6 týdnů do 3 let a následně pracovala v dětské skupině. Baví mě práce s dětmi a ráda s nimi trávím čas. Chci dětem předávat dovednosti, které jim nenásilnou hravou formou pomohou rozvíjet svou fantazii, tvořivost a vést je k samostatnosti. Důležitý přitom je individuální přístup ke každému dítěti včetně rozvoje jazykových a komunikativních schopností a dovedností. Práce s dětmi je můj koníček a naplňuje mé poslání, které nyní mohu opět realizovat v nové dětské skupině Korálky.
Adéla Čepelíková - nurse
Moje jméno je Adéla, a být chůva v dětské skupině pro mě bude nová zkušenost, ke které chovám respekt a odpovědnost. Přestože jsem studovala v oboru poměrně vzdálenějším pedagogice, kolem dětí se pohybuji již od útlého věku a tak mě osud zavál až do Korálků. Doplnila jsem si vzdělání a rozšiřuji tak tým profesionálních chův ve školičce. Ráda pracuji s dětmi pro jejich přímočarost, zaujetí pro věc a autenticitě, přistupuji k nim laskavě a trpělivě. Podílet se na výchově Vašich dětí beru jako velkou dávku důvěry a mám radost, že budu mít možnost být jejich průvodkyní ve této skupině.
Gabriela Kašková - nurse