Nursery and kindergarden Korálky

Nursery and kindergarden Korálky - reserve your spot now

We have just opened the second class of our nursery! We accept childrem from 6 montrhs old to 6 years old. Reserve your spot now !


Nursery and kindergarden Korálky
is situated in Coral Office Park area, building D, Prague 13. Modern spaces after reconstruction are suitable for children’s needs and dispositions. Even in our second class with the advice of our interior designer we have tried to make a comfortable surrounding environment for children to feel good and happy. The dominant element of this classroom is a TeePee where kids can play, hide and evolve their imagination by using books or spoken fairytales.

You can see how it looks on photos below. If you’d rather come to visit us and see all the spaces you can just write us an email or call us to make an appointment.

Both classrooms include a mini kitchen where kids have placemats, bibs, cutlery etc. The kids help with setting the table. Lunch preparation is secured by professional chefs from Olive Food/Bionea.

Classrooms have a number of toys and Montessori equipment and also tools for children development and dexterity.

Our first priority is to create a safe environment, so kids can enjoy the day without their mommy and daddy while the second is to support their versatile development. Our work includes Montessori principles and we think that the best attitude is to respect and be respected.

The total capacity of Nursery and Kindergarden Korálky is 34 kids.

English and our great aunts

But that’s not enough. We have a the most amazing team of nannies. And because we prefer a family attitude one nannie will be taking care of 6 kids maximum. Every nannie has some sort of skill to share with the children. For example one nannie is a wonderful cook, the second one speaks English and the third nannie makes the prettiest drawings…

As written above the goal is versatile development and that also includes English lessons. Interested in how we do it?

To learn English Language we use mostly games, practical use through the day and also our so called “morning circle”, which is really popular, because kids can use musical instruments and sing. These activities are completed with easy phrases during the day just like “Wash your hands. Sit down, please….”

FAQ

I have a daughter who never went to any nursery or kindergarden. What if she will be crying after I got off?

We know that it is really hard for kids to start attend nursery/kindergarden, that´s why we offer an Adaptation week for free. Above that we are really sensitive and individual to children’s needs.

 What is an Adaptation week?

Adaptation week is a week, during which your kid attends the nursery every day no matter what program was selected. First day your kid will stay with us only for one hour (parents will not be presented). And after that every day your kid will spend more and more time with us. Everything depends how fast is the kid adapting to a new environment. Adaptation week is free of charge.

 Can my son attend just morning hours?

Yes, it is possible but the price will remain the same so you will be charged for the whole day as normal. For Price list click here.

Are you curious about how our nursery looks like? Visit our Facebook or arrange an appointment and come to see!

Nursery room tour/ spot reservation / application form / price list

In case you are still hesitating and you don‘t know if we are the right choice for your child definitely come visit us. All you have to do is arrange a meeting. What to expect? A room tour, nannie introduction and a presentation about how we work with kids. Your little ones can play meanwhile and express their feelings about the space.

If you’ve decided to give our nursery a go you can fill out our Application form and send it to our email koralky@jesleskolky.cz and we will get back to you as soon as possible.

You can find our Price list in the Download section, where you can also find other documents or just click here.

If you have any questions or requests please contact this number + 420 737 130 549 or write an email: koralky@jesleskolky.cz

Where you can find us

Coral Office Park
building D
Bucharova 1314/8
Praha 13

Contact person

Ing. Kateřina Šeferová
koralky@jesleskolky.cz
737 130 549

They take care of your children

Ing. Kateřina Šeferová - director
Vystudovala jsem vysokou školu ekonomickou, ale zájem o rozvoj dětí mě přivedl až sem do Korálků. Mám ráda dětský smích a těší mě vytvářet prostředí, ve kterém se děti cítí šťastné a spokojené a mohou se rozvíjet. Mojí snahou je vést děti k samostatnosti a sebedůvěře. Mám dvě již dospělé děti, na které mohu být pyšná. A protože mám zkušenosti, které dál rozvíjím a doplňuji o poznatky z oblasti psychologie a psychomotorického vývoje, tak se snažím toto vše předávat dál a pomáhat tak rodičům s malými dětmi při jejich výchově a rozvoji.
Gabriela Králíčková - nurse
Práce s dětmi mě bavila od malička. Vychovala jsem dvě děti a mám šest vnoučat, takže velké zkušenosti s výchovou dětí mám i z osobního života. Jsem mimo jiné profesionální chůva. V předešlé době jsem hlídala soukromě děti ve věku od 6 týdnů do 3 let a následně pracovala v dětské skupině. Baví mě práce s dětmi a ráda s nimi trávím čas. Chci dětem předávat dovednosti, které jim nenásilnou hravou formou pomohou rozvíjet svou fantazii, tvořivost a vést je k samostatnosti. Důležitý přitom je individuální přístup ke každému dítěti včetně rozvoje jazykových a komunikativních schopností a dovedností. Práce s dětmi je můj koníček a naplňuje mé poslání, které nyní mohu opět realizovat v nové dětské skupině Korálky.
Marcela Kozáková - nurse
Vystudovala jsem VŠE v Praze, ale po letech práce v kanceláři jsem se rozhodla pro změnu a láska k dětem mě přivedla do FOD Klokánek a SOS dětské vesničky. Po absolvování kurzu profesionální chůvy jsem pečovala o děti v rodinách. Dětský svět mě inspiruje a formou hry ráda pomáhám dětem objevovat po malých krůčcích život. Svět fantazie a pohled na svět očima dětí je to, proč tak ráda pracuji s dětmi. Je pro mne radostí s nimi být.
Adéla Čepelíková - nurse
Moje jméno je Adéla, a být chůva v dětské skupině pro mě bude nová zkušenost, ke které chovám respekt a odpovědnost. Přestože jsem studovala v oboru poměrně vzdálenějším pedagogice, kolem dětí se pohybuji již od útlého věku a tak mě osud zavál až do Korálků. Doplnila jsem si vzdělání a rozšiřuji tak tým profesionálních chův ve školičce. Ráda pracuji s dětmi pro jejich přímočarost, zaujetí pro věc a autenticitě, přistupuji k nim laskavě a trpělivě. Podílet se na výchově Vašich dětí beru jako velkou dávku důvěry a mám radost, že budu mít možnost být jejich průvodkyní ve této skupině.