Co je dětská skupina?

Dětská skupina díky své flexibilitě umožňuje rodičům lépe sladit péči o rodinu s pracovními povinnostmi, poskytuje péči v menších skupinkách dětí a může tak vycházet vstříc individuálním potřebám dětí a usnadnit tak jejich adaptaci v kolektivním zařízení.

„Tak jste jesle, nebo školka?“
Jsme dětské skupiny – spadáme pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, najdete nás v evidenci dětských skupin a podle zákona můžeme pečovat o děti od 1 roku až do doby, než nastoupí do první třídy. Naším cílem je umožnit rodičům malých dětí sladit péči o rodinu s pracovními povinnostmi a zároveň zajistit kvalitní péči o nejmenší děti.

„Ale opravdová školka tedy nejste!“
Nejsme rejstříkovou mateřskou školou – nemáme akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a bohužel nemůžeme ani poskytovat vzdělávání Vašemu dítěti v povinném předškolním roce. Ale i předškolák k nám chodit může, pokud je přihlášen k individuálnímu vzdělávacímu plánu ve státní školce. Splňujeme ale standardy kvality dané Ministerstvem práce a sociálních věcí, postupujeme podle schváleného plánu výchovy a péče a o Vaše děti se u nás stará kvalifikovaný personál.

„Takže k vám mohou chodit i neočkované děti?“
Ne, v tomhle jsme s mateřskými školami na jedné lodi – dětské skupiny mohou přijímat pouze děti očkované v souladu s očkovacími plány, nebo s potvrzenou kontraindikací.

„A bude se u vás našemu dítku líbit? Zvládne to poprvé bez maminky?“
Uděláme pro to maximum – dětské skupiny jsou malé kolektivy, ve kterých je maximálně 24 dětí. Jedna pečující osoba – chůva – teta – pečuje o 6 až 8 dětí. Právě díky individuálnímu přístupu probíhá adaptace lépe, než kdyby dítě nastoupilo rovnou do mateřské školy. Dětské skupiny jsou zároveň připraveny na to, že adaptace bude probíhat postupně a děti k nám budou ze začátku chodit pouze na pár hodin a postupně docházku zvyšovat.

„A budu si to moct dovolit?“
Dětské skupiny mají nárok na státní příspěvek na provoz, proto mohou být často levnější než ostatní školičky provozované na základě živnosti. Navíc si za každé dítě navštěvující dětskou skupinu můžete uplatnit slevu na dani ve výši maximálně minimální mzdy – za rok 2021 je to např. 15.200,- Kč.

Proč si vybrat pro vaše dítě dětskou skupinu?